Skuteczne półmaski powinny mieć odpowiedni skład materiałowy, w którym najważniejsza jest elektretowa włóknina filtracyjna. Pozwala ona na osiągnięcie wysokiej skuteczności filtracji przy stosunkowo niskich oporach przepływu powietrza.
Jeżeli mamy się chronić przed niewielką ilością gazów i par występujących czasami razem ze smogiem w półmasce powinna znaleźć się włóknina z węglem aktywnym.
Wszystkie warstwy będą stawiały opór, co oznacza, że w tego typu produktach będzie odczuwalne utrudnione oddychanie. Jeżeli użytkownik stwierdzi, że nie czuje oporów to może oznaczać, że półmaska jest źle założona , nie jest szczelna a zatem nie chroni.(patrz Dopasowanie i skuteczność)
Półmaski powinny być wyposażone w zawór/zawory wydechowe. To pozwala na duże obniżenie oporów przy wydechu przy jednoczesnym pozbyciu się nadmiaru pary wodnej (ogrzanej) z pod czaszy półmaski.
Ze względu na właściwości elektrostatyczne materiału filtrującego w półmaskach jednorazowego użytku i wkładkach filtracyjnych w półmaskach wielokrotnego użytku, produktów tych nie wolno prać, ponieważ po zamoczeniu stracą właściwości filtracyjne.
Półmaski przeciwsmogowe powinny być dopasowane do twarzy użytkownika. Można to zrobić za pomocą regulowanych taśm nagłowia i odpowiednio ułożonego zacisku nosowego.
Skuteczność naszych półmasek antysmogowych badana jest aerozolami testowymi o wielkości cząstek od 0,2 do 2 mikronów, a podawane w komunikatach o smogu cząsteczki (PM 2,5 i PM 10), są znacznie większe niż te wykorzystywane w badaniach. Zatem półmaski, które zatrzymują cząstki rozmiaru od 0,2 do 2 mikronów z pewnością zatrzymają te wielkości 2,5 i 10 mikronów.
Zachowanie higieny jest jednym z zasadniczych elementów przy stosowaniu półmasek. Niestety w trakcie ich użytkowania w ich wnętrzu (dotyczy to także wkładek do półmasek neoprenowych) pozostają drobiny naskórka z twarzy (naturalny peeling), który w połączeniu z wilgocią z wydychanego powietrza, a także z potem tworzy idealną pożywkę dla flory bakteryjnej.
Półmaski należy w miarę często zmieniać mimo tego, że nie straciły właściwości ochronnych. Produkty CITYMASK zalecamy użytkować maksymalnie przez 5 dni po 2 godziny dziennie z taką uwagą, że po każdym użyciu należy je zostawić do osuszenia by zapobiec rozwojowi drobnoustrojów. Absolutnie nie wolno chować ich do torebek foliowych zaraz po zdjęciu.
Niestety wielu dostawców wprowadza w błąd odbiorców informując ich, że półmaski mogą być używane trzy miesiące. Te wielokrotnego użytku oczywiście mogą, ale ze względów higienicznych należy wymieniać w miarę często wkładki filtrujące, a o tym już nie ma informacji. Długie stosowanie półmasek, czy wkładek może przyczynić się do wdychania drobnoustrojów wytworzonych w półmasce przez użytkownika.
Półmasek jednorazowego użytku i wkładek filtracyjnych w półmaskach wielokrotnego użytku nie wolno prać, ponieważ po zamoczeniu stracą właściwości ochronne.
Mając powyższe na uwadze oraz ponad 25 letnie doświadczenie w produkcji półmasek filtrujących dla przemysłu proponujemy naszym klientom rozsądne ceny tak by mogli zabezpieczyć się przed smogiem kupując kilka sztuk półmasek w sezonie smogowym i używać ich bezpiecznie pod względem higieny nie czyniąc uszczerbku w domowym budżecie.